Lietuvos futbolo rinktinės pradėjo dirbti su garsiausių pasaulio klubų naudojamu moderniu treniruočių įrankiu – GPS technologija paremta „Catapult“ stebėsenos sistema, kuri leidžia stebėti futbolininkų judėjimą ir fiziologinius pokyčius realiu laiku.
Naujas įrankis buvo pirmą kartą panaudotas vyrų rinktinės stovykloje Čekijoje praėjusį mėnesį. Tuomet Edgaro Jankausko trenerių štabas liko sužavėtas sistemos teikiamomis galimybėmis įvertinti ir analizuoti futbolininkų motorinę veiklą aikštėje. Vėliau sistema buvo panaudota ir jaunimo (U-21) rinktinės kontrolinėse rungtynėse, o taip pat šį menėsį vykusiose moterų rinktinės pasaulio čempionato atrankos rungtynėse.
Sistemos įdiegimą į mūsų šalies rinktinių treniruočių ir rungtynių analizių praktiką kuravęs Lietuvos futbolo federacijos techninis direktorius Raimondas Statkevičius tikina, kad ir tai yra viena pažangiausių technologijų, todėl nuspręsta žengti žingsnį į priekį ir kelti šalies rinktinių kokybiškumą.
„Catapult“ sistemą naudoja tokie elitiniai futbolo klubai kaip Madrido “Real”, Miuncheno “Bayern”, Madrido “Atletico”, Londono “Chelsea”, “Valencia” ir daugelis kitų.
„Užmezgėme kontaktą su šia australų kompanija dar lapkritį. Susitikimome su jų vadovais ir sutarėme, kad rinktinės stovykloje Čekijoje išbandysime visiškai naują komplektą. Pabandėme ir pamatėme, kad ji mums yra reikalinga. Mūsų rinktinės trenerių štabas jau neįsivaizduoja savo veiklos be šios sistemos. Ilgalaikę ateitį siejame su ja, o technologiją naudos ir kitos mūsų rinktinės“, – teigė R.Statkevičius.
„Catapult“ sistema treniruotėse leidžia treneriams kompiuterio ekrane realiu laiku matyti aikštėje atliekamų žaidėjų veiksmų žemėlapį. Technologija suteikia galimybę matyti kiekvieną žaidėjo judėjimo momentą, jo judėjimą skirtingu greičiu, judėjimo parametrus (greitėjimą, letėjimą ir įsibegėjimą), polinkį atlikti atitinkamus veiksmus bei parodo jo ryšius su kitais žaidėjais aikštėje. Sistema palengvina ir taktinį modeliavimą, taip pat leidžia stebėti kompaktiškumą aikštėje.
Ant žaidėjų kūno pritvirtinami GPS indikatoriai fiksuoja futbolininko širdies ritmą, krūvį, nuovargį bei nustato jo maksimalias galimybes atsistatyti ir atsispirti nuovargiui. Operatyvi informacija gyvu režimu leidžia treneriams koreguoti treniruotę ir jos procesą arba keisti individualių žaidėjų veiklą. TPo treniruočių ir rungtynių surinkta informacija išryškina bendrą vaizdą bei suteikia vertingus duomenis apie futbolininkų bei komandos rodiklius.
„Įrankio naudojimas leidžia neklaidžioti tarsi tamsoje pasikliaunant vien instinktais, o remiantis objektyviais duomenimis susidaryti aiškų vaizdą ir priimti kokybiškesnius sprendimus. Gaunamų duomenų vertė yra nesulyginama su jos neturėjimu “, – R.Statkevičius.
Apie sistemos naudojimą vyrų rinktinėje – video reportažo ištraukoje (iki 3 min.)