LFF Teisės ir tarptautinių projektų vadovas Donaldas Urniežius futbole – jau beveik du dešimtmečius, tačiau yra tvirtai įsitikinęs: čia kiekviena diena yra lyg nauja istorija. Nors rutinoje jam netrūksta įdomių užduočių, ryškiausiu projektu jis laiko Lietuvoje vykusį FIFA pasaulio salės futbolo čempionatą.
Donaldo laisvalaikyje futbolo taip pat netrūksta: šeimoje jie turi subūrę keturių asmenų komandą. Apie tai ir daug plačiau – išsamiame LFF Teisės ir tarptautinių projektų vadovo interviu.
– Donaldai, papasakokite, koks buvo Jūsų karjeros kelias, kas ir kada Jus atvedė į Lietuvos futbolo federaciją?
– Dirbu futbolo srityje jau 18 metų ir tai jau trečias kartas mano karjeroje, susijęs su LFF. Pirma pažintis su LFF prasidėjo nuo teisinio darbo advokatų kontoroje, kuri teikė teisines paslaugas LFF sporto teisės srityje.
Pasibaigus šiam etapui, dirbau A lygoje, futbolo klubuose, tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, futbolo vadybos įmonėje Ispanijoje. Po kelerių metų laimėjau LFF paskelbtą konkursą ir tapau vaikų ir jaunimo futbolo asociacijos vadovu, tokiu būdu ir vėl tapau LFF dalimi. Tačiau po tam tikro laiko išsiskyrė mano ir tuometinio asociacijos prezidento požiūriai ne tik į vaikų ir jaunimo futbolo vystymą, bet ir į žmogiškas vertybes, todėl priėmiau sprendimą atsistatydinti.
Nuo futbolo reikalų nutolęs labai nebuvau, toliau gilinau žinias šioje srityje, dalyvavau futbolo teisės kongresuose, todėl gautas pasiūlymas iš dabartinio LFF prezidento Edgaro Stankevičiaus vėl prisijungti prie Lietuvos futbolo federacijos buvo puiki galimybė panaudoti mano sukauptą patirtį ir žinias.
Trečią kartą prisijungus prie LFF komandos, teko darbuotis vaikų ir jaunimo futbolo skyriaus vadovu, vėliau prisijungiau prie LFF Techninio departamento, o galiausiai ir vėl grįžau ten, nuo ko viskas ir prasidėjo – teisinių dalykų, ir šiuo metu užimu teisės ir tarptautinių projektų vadovo poziciją bei dalyvauju LFF Drausmės komiteto veikloje.
– Už ką šiandien esate atsakingas LFF?
– Esu atsakingas už LFF vidinių teisinių dokumentų parengimą, dokumentų, susijusių su varžybų organizavimu, ruošimą, žaidėjų perėjimo, agentų veiklos reguliavimo reglamentais ir kitais, bei šių dokumentų atnaujinimą laiku bei atitikimą UEFA ir FIFA reikalavimams. Mano veiklos sritis taip pat apima ir pagalbą kolegoms organizuojant tarptautinius turnyrus ir čempionatus, dėl sutarčių sudarymo, komunikacijos su tarptautinėmis organizacijomis, veiksmų koordinavimo su kitais LFF departamentais, bendravimo su UEFA delegatais. Taip pat šiais metais pradėjau UEFA delegato karjerą.
– Kokius projektus įvardintumėte kaip pačius ryškiausius, dirbant Lietuvos futbole?
– Vienas iš ryškiausių projektų buvo FIFA pasaulio salės futbolo čempionatas 2021 metais. Tai buvo didžiulė atsakomybė ir iššūkis, tačiau tuo pačiu labai svarbus LFF žingsnis į priekį, organizuojant tokio masto renginį. Aš asmeniškai buvau atsakingas už treniruočių salių veiklos koordinavimą trijuose miestuose (Kaune, Prienuose ir Birštone), viskas pavyko puikiai, kadangi visas kolektyvas dirbo kaip viena komanda.
Jau kitais metais laukia dar vienas įdomus ir reikšmingas projektas – UEFA merginų U-19 futbolo čempionato rengimas Lietuvoje, prie kurio jau dabar visi intensyviai dirbame, o vėliau, kaip jau visi turbūt žinote, 2026 metais Lietuva kartu su Latvija laimėjo teisę rengti Europos salės futbolo čempionatą.
– O kaip atrodo Jūsų darbo diena?
– Mano darbo diena yra labai dinamiška ir kintanti, priklausomai nuo vykdomų veiklų, tačiau visada prasideda ne tik nuo el. pašto laiškų peržiūros, bet ir visų FIFA sistemų – žaidėjų perėjimų, FIFA agentų ir FIFA teisinio portalo peržiūros, tam, kad nebūtų praleista svarbių terminų ar dokumentų, nes šiame darbe terminai turi labai didelę reikšmę.
Taip pat per dieną būna skirtas laikas aptarti einamuosius reikalus su LFF vadovais – prezidentu ir generaline sekretore, priklausomai nuo jų užimtumo ir darbotvarkės.
Dar skiriu laiko LFF Drausmės komiteto medžiagos analizei bei pasiruošimui būsimiems posėdžiams. Beveik kasdien tenka komunikuoti su klubais ar akademijomis dėl taisyklių ar reglamentų išaiškinimo, žaidėjų registracijos ypatumų, bendrauti su kitais LFF departamentais arba pasirengti būsimiems projektams.
– Kas Jums pačiam įdomiausia savo darbe?
– Mano darbas tuo yra ir įdomus, kad jame nėra monotonijos ar nuobodžios kasdienybės. Kiekviena diena, kiekvienas projektas yra unikalus ir reikalauja skirtingų sprendimų. Galima sakyti, jog kiekviena diena darbe yra kaip nauja.
– Kaip manote, kokių savybių reikia, norint dirbti tokį darbą, kokį dirbate Jūs?
– Mano nuomone, tam, kad dirbtum tokį darbą, būtina turėti gerą teisinį išsilavinimą, supratimą apie sporto teisę ir greitą orientaciją bet kokioje situacijoje.
Taip pat svarbu turėti organizacinio darbo įgūdžių, kad būtų galima efektyviai valdyti procesus. Gebėjimas greitai ir efektyviai spręsti problemas, bendrauti su įvairiomis organizacijomis, tiek Lietuvoje, tiek su tarptautinėmis, ir būti lanksčiam yra svarbios savybės šiame darbe.
– Papasakokite įdomiausią ar kurioziškiausią istoriją iš savo darbo LFF.
– Turbūt didžiausias kuriozas buvo, kai būnant vaikų ir jaunių futbolo asociacijos vadovu teko parengti apeliacinį skundą LFF Apeliaciniam komitetui ir apskųsti LFF Drausmės komiteto sprendimą dėl netinkamai pritaikytos sankcijos vaikų treneriui už protokolų klastojimą. Byla buvo laimėta, sprendimas pakeistas.
Įdomiausia, kad šiais metais LFF Drausmės komitete teko nagrinėjo netgi dvi tokias bylas, susijusias su protokolų klastojimu, tačiau niekas šį kartą sprendimų neapskundė. Labai keista, kai vis dar bandoma laimėti rungtynes bet kokia kaina, klastojant protokolus, leidžiant į aikštę žaidėjus, kurie net neregistruoti klubuose, ir teigiant varžovams, kad federacija leido.
Tokie atvejai tikrai nebus toleruojami, bus taikomos griežtos sankcijos, įskaitant nušalinimą nuo futbolo veiklos tam tikram laikotarpiui.
– Kaip apibūdintumėte federacijos komandą?
– Federacijos komanda yra vieninga, kurioje kiekvienas žmogus yra svarbus. Tai energinga, atsidavusi savo veiklai ir profesionali komanda, dirbanti kartu siekiant bendro tikslo – įgyvendinti sėkmingus futbolo projektus ir skatinti futbolo augimą. Tuo pačiu jie yra ir puikūs žmonės, su kuriais smagu laiką leisti ir laisvalaikiu.
– O kaip Lietuvos futbolo federaciją matote ateityje?
– Tikiu, kad Lietuvos futbolo federacija ateityje toliau išlaikys pozityvią tendenciją didinti futbolo populiarumą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, organizuodama tarptautinius renginius, o kaip komanda – ir toliau tobulėsime bei sieksime savo tikslų.
– Ar pats mėgstate žaisti futbolą?
– Šiuo metu futbolą žaidžiu tik su savo vaikais. Dukra jau dvejus metus lanko futbolo treniruotes ir mes turime subūrę savo šeimos 4 žaidėjų komandą – 3 vaikai ir aš, tai tenka pažaisti įvairiose pozicijose.
– Papasakokite, ką mėgstate veikti laisvalaikiu?
– Laisvalaikiu leidžiu laiką su vaikais. Mėgstame keliauti, atrasti naujas vietas, tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, stengiamės pažinti ką nors naujo ir patirti įvairių nuotykių.
Taip pat kartu su vaikais esame sukūrę vaikiškų knygų, kurias galima įsigyti svetainėje „Amazon“, planuojame toliau šį užsiėmimą pratęsti artimiausiu metu. Be to, mėgstu fotografuoti ir kolekcionuoju įvairius žemėlapius.