Cèderique Tulleners – belgų specialistas, kuriam patikėti mūsų valstybės moterų futbolo vystymo darbai. Nuo 2020 metų sausio LFF paslaugas teikiantis C. Tulleners įgyvendina naujoves, kurias jau įvertino žaidėjos ir treneriai.
C. Tulleners yra reguliarus Lietuvos moterų A ir I lygų rungtynių žiūrovas, skautuojantis gabias žaidėjas bei talkinantis nacionalinių rinktinių štabui. UEFA A trenerio kategoriją turinčio belgo vykdomas atvirųjų treniruočių projektas – tai papildoma galimybė Lietuvos regionų futbolininkėms įgyti naujos patirties bei sutelkti vietinius trenerius bendram tikslui.
Specialisto profesinė patirtis siekia jau 11 metų. Šešerius metus C. Tulleners dirbo Belgijos, o paskiau ketverius metus – Kinijos futbolo klubuose, vyr. trenerio ir asistento pareigose. Belgo keliai su moterų futbolu pirmąkart susikirto 2013 metais JAV, kuomet jis pradėjo dirbti aukštosios mokyklos komandos treneriu.
Sugrįžęs į tėvynę, 2019 metais C. Tulleners dirbo video analizės projekto vadovu Karališkojoje Belgijos futbolo asociacijoje ir tuo metu jis talkino Belgijos moterų nacionalinei rinktinei. Persikėlęs į Vilnių, savo patirtį C. Tulleners perduoda Lietuvos futbolui.
-Kokie buvo Jūsų pirmieji žingsniai ir įspūdžiai pradėjus kuruoti moterų futbolo vystymo sritį?
-Aš džiaugiuosi suteikta galimybe padėti vystyti Lietuvos moterų futbolą. Kaip ir kitose valstybėse, Lietuvoje yra kelios gerai išvystytos sritys, kaip masinis futbolas, bei kelios, kurios dar turi būti patobulintos. Tai yra mano darbas, kartu su mane supančiais asmenimis ir futbolo klubų atstovais patirti pokyčius ir pasinaudoti kiekviena galimybe vystyti moterų futbolą pirmyn.
Ėmemės pirmųjų žingsnių per ganėtinai trumpą laiką. Kartu su trenerių štabu sukūrėme ir sėkmingai pritaikėme žaidimo stilių mūsų nacionalinėms rinktinėms. Remiantis naująją LFF technine strategija parengėme specialų Moterų futbolo veiksmų planą. Techninis departamentas šią vasarą apskrityse organizavo mokymus, kuriuose buvo pristatyta šalies moterų futbolo situacija. Visas šis darbas bus tęsiamas artimiausiu metu.
Pradėjome vykdyti atvirąsias treniruotes regionuose 2005–2007 m. gimusioms merginoms. Kas savaitę stebime ir analizuojame moterų A ir I lygos rungtynes. Užkulisiuose dirbama su dar daugiau sričių.
-Kaip Jums kilo mintis sukurti atvirųjų treniruočių projektą šiai amžiaus grupei?
-Šią idėją buvome aprašę strateginiame plane. Nuo šiol merginoms ir vaikinams sudarytos vienodos sąlygos. Rugpjūtį atsinaujins atvirųjų treniruočių sesijos.
Projekto idėja yra paprasta: mes norime, kad visos merginos turėtų šansą parodyti savo sugebėjimus regionų ir nacionalinių rinktinių treneriams. Visi svajoja patekti į nacionalinę rinktinę, tad kiekvienas nusipelno šanso parodyti save.
-Ar pasiteisino Jūsų lūkesčiai?
-Esu labai patenkintas žaidėjų dalyvavimu ir motyvacija. Šios merginos yra linkusios mokytis ir tobulėti. Nuo pirmosios dienos aš sakau: „mes tikrai turime talentingų moterų žaidėjų – mums reikia gerai dirbti su jomis“.
Noriu padėkoti visiems treneriams už dalyvavimą ir parodytą jų aistrą pagerinti moterų futbolo lygį. Vienas malonumas man regėti tiek trenerių iš skirtingų komandų dirbančių išvien su mumis siekiant lavinti Lietuvos futbolininkes.
-Pažymėtina, kad visas treniruotes aikštėje vedėte pats, o žaidėjos teigiamai įvertino, kad jos vyko anglų kalba. Kokie buvo Jūsų potyriai?
-Viskas vyko sklandžiai, nes merginos gerai supranta anglų kalbą. Jeigu nutinka pavieniai atvejai, jog kažkuri nesupranta specifinio angliško žodžio, tai ne problema. Mes kartu šnekame „futbolo kalba“, tad atsižvelgiant į kontekstą, kūno kalbą ir rodant pavyzdį, merginos visada supras. Visada turime vietinius trenerius, kalbančius lietuviškai, jeigu kiltų būtinybė.
-Dauguma šiose treniruotėse pasirodžiusių merginų jau žaidžia Lietuvos moterų varžybose. Kokią naudą joms suteikia dalyvavimas papildomose atvirosiose treniruotėse?
-Kiekviena papildoma minutė, kurią praleidi su futbolu, tampa minute, per kurią gali tapti geresne žaidėja. Ėjimas į papildomas treniruotes su žaidėjomis iš kitų klubų bei treneriais, kurių gerai nepažįsti, yra puiki proga gauti skirtingų įžvalgų.
Kiekvienas treneris turi savo akcentus ir, nors mes siunčiame panašias žinutes, jas skirtingai pateikiame. Merginoms yra naudinga išvysti šiuos skirtingus būdus. Taip pat, tai azartiška žaisti su ir prieš kitas žaidėjas, kurių nepažįsti. Ši patirtis išryškins visa, ką mergina turi geriausia.
-Ko galime tikėtis iš būsimų atvirųjų treniruočių ir kitų projektų merginoms?
-Mes pradėjome nuo atvirųjų treniruočių Vilniuje ir Kaune ir tai buvo puikus pirmasis žingsnis. Nuo rugpjūčio mes tęsime jas visuose regionuose. Pagrindinis tikslas yra surasti ir pakviesti visas futbolą žaidžiančias merginas bei suteikti joms šansą pasitreniruoti pas regioninius ir nacionalinius trenerius.
Ne tik žaidėjoms, bet ir vietos treneriams svarbu prisidėti prie šio projekto, siekiant jiems tapti regioninio arba nacionalinio lygio treneriu. Vėlesnėje projekto fazėje mes organizuosime rungtynes tarp regioninių rinktinių.
-LFF Techniniam departamentui savo paslaugas teikiate jau pusmetį. Kokius reikšmingus žingsnius esate numatę įgyvendinti šiemet bei artimiausiais metais?
-Kaip jau minėjau, sukūrėme moterų futbolo veiksmų planą. Turime atlikti daugybę žingsnių per artėjančius mėnesius ir metus. Dėl COVID-19 pandemijos atsiliekame nežymiai nuo kurso.
Apibendrinus, pagrindiniai tikslai vystant Lietuvos moterų futbolą bus tokie:
žaidėjoms – suteikus šansą treniruotis su regioniniais ir nacionalinių rinktinių treneriais, sukurti joms karjeros kelią;
treneriams ir klubams – mokymai leis skleisti žinią apie moterų futbolo svarbą ir profesionalumą;
varžyboms – bendradarbiaujant su Lietuvos moterų futbolo asociacija, padėti paversti lygas profesionalesnėmis;
nacionalinėms rinktinėms – turėti aiškų talentų identifikavimo procesą bei įgyvendinti žaidimo stilių.
-Dėkoju Jums už pokalbį.
Kalbino Robertas Každanas/LFF.lt