Kazachstanas futbolo pasaulyje negarsėja aukštais pasiekimais, tačiau ekstremalius oro temperatūros skirtumus išgyvenanti šalis jau kelerius metus gali pasigirti viena stipriausių Futsalo rinktinių.
Kelyje į Lietuvą – su vienu kluptelėjimu
Neatsitiktinai Kazachstanas pateko ir į Lietuvoje rudenį vyksiantį FIFA pasaulio salės futbolo čempionatą. Atrankoje UEFA rinktinių reitinge 4 vietą užimanti komanda pradėjo kovas nuo pagrindinio etapo. 5 grupėje kazachai lengvai susitvarkė su Nyderlandų ir Albanijos ekipomis bei pranoko Rumuniją 4:2 (nepaisant to, kad rumunai rungtynių pradžioje dar pirmavo 2:0).
Rumunų įspėjimo Kazachstano komanda neišgirdo: burtams vėl suvedus komandas prieš metus vykusiame elitiniame atrankos etape, buvo netikėtai pralaimėta 1:3. Permainingose rungtynėse su Slovėnija varžovus pavyko palaužti tik paskutinę minutę (4:3), o dvikovą su Čekija pavyko laimėti užtikrintai (5:2). Pastaroji pergalė buvo lemiama ir užtikrino, jog Kazachstanas planetos pirmenybių finaliniame etape dalyvaus trečią kartą – anksčiau tai pavyko 2000 ir 2016 metais.
Pakeitė žemyną
Tokį didelis skirtumas tarp pirmo ir antro čempionato – vingiuoto šalies futbolo kelio pasekmė, mat Kazachstano futbolo federacija nuo susikūrimo 1992 metais priklausė Azijos futbolo konfederacijai. Pirmą kartą kazachai prasibrovė į 2000 m. Gvatemaloje vykusį Pasaulio čempionatą, kur taškų neiškovota. Jau pirmose rungtynėse net 1:12 pralaimėta Brazilijai, vėliau taip pat nusileista portugalams ir šeimininkams.
Kito šanso reikėjo laukti ilgai. Kelią apsunkino tai, kad šalies futbolo federacija nusprendė persikelti į Europą ir 2002 m. įstojo į UEFA. Susidūrę su pajėgesniais varžovais kazachai kurį laiką klupdavo atrankos varžybose.
Kurį laiką nepadėjo ir tai, kad šalyje iškilo stiprus Futsal klubas – Almatos „Kairat“. Jis į savo gretas 2003 m. pradėjo kviesti pajėgius legionierius iš Brazilijos, Rusijos ir 2006 m. pateko tarp keturių geriausių Europoje.
Siekiant geresnių rezultatų, savo gretas stiprinti natūralizuotais žaidėjais pradėjo ir Kazachstano rinktinė – 2007 m. rinktinėje jau žaidė šeši rusai ir vienas ukrainietis.
Proveržis – su braziliška pagalba
Bet ryškesnis proveržis pasiektas tik komandai įgijus brazilišką veidą. 2013 metais ekipos (ir „Kairat“ klubo) treneriu paskirtas Cacau, o rinktinę papildė „Kairat“ jau žaidęs vartininkas Leo Higuita.
Cacau, kuris prieš kelis metus lankėsi ir Lietuvoje, vadovaujamas „Kairat“ du kartus – 2013 ir 2015 metais tapo Europos klubų čempionu. Tai paskatino ir rinktinę toliau pildyti brazilais – iš pradžių prisijungė Leo Jaragua, vėliau – Douglas Junioras.
Šių žaidėjų vedama Kazachstano rinktinė po papildomų rungtynių iškovojo kelialapį į 2016 m. Europos čempionatą ir debiutiniame turnyre pasirodė įspūdingai – užėmė trečią vietą.
Tais pačiais metais komanda pasiekė ir Pasaulio čempionatą. Solidžiai grupėje žaidusiems kazachams (iškovotos dvi pergalės ir 0:1 nusileista būsimai čempionei Argentinai) koją aštuntfinalyje pakišo Europos čempionė Ispanija. Ta pati komanda kazachus sustabdė ir 2018 m. Europos čempionate. Po įspūdingos pusfinalio kovos (5:5 po pratęsimo) Ispanijai šį kartą nusileista tik baudinių serijoje.
Po to čempionato ekipos vairą perėmė kitas brazilas – Paulo Ricardo Kaka. Jis komandoje diriguoja keturiems tautiečiams – prie minėto žaidėjų trio prieš paskutinį Europos čempionatą prisijungė ir Taynanas.
Įvarčius mušantis vartininkas
Ryškiausia figūra Kazachstano rinktinėje – ilgametis vartininkas Leonardo de Melo Vieira Leite, geriau žinomas kaip tiesiog Leo Higuita.
Pravardė pagal legendinį Kolumbijos vartų sargą Rene Higuita jam prilipo dar vaikystėje. Dėl savo ūgio Leo nepavyko tapti profesionaliu futbolininku, tačiau uždirbti duoną pasisekė iš Futsalo. Į Kazachstaną jis atvyko 23-erių ir šioje šalyje jau žaidžia daugiau nei dešimtmetį.
Sulaukęs Brazilijos rinktinės kvietimo jis pasirinko ne savo gimtinę. „Nesigailiu to pasirinkimo. Kazachstanas tuo metu man davė viską, manimi pasitikėjo, todėl norėjau atsilyginti. Vilkiu rinktinės marškinėlius su pasididžiavimu“, – pasirinkimą kartą aiškino vartininkas.
Neseniai jis penktą kartą išrinktas geriausiu Pasaulio Futsal vartininku. Šio pripažinimo jis, ko gero, sulaukia ne vien už vartų gynybą – L. Higuita aktyviai dalyvauja atakose ir ne tik puikiai asistuoja komandos draugams tolimais perdavimais, bet ir neretai pats muša įvarčius. Atrankoje į Pasaulio čempionatą jis pasižymėjo du kartus.
L. Higuita žaidimą Futsalo mėgėjai galės išvysti rugsėjo 12 – spalio 3 dienomis FIFA pasaulio salės futbolo čempionato finalinio etapo varžybose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.