Neįgaliesiems

Lietuvoje startavo gyvi UEFA „Outraged“ programos mokymai

Lietuvos futbolo federacija pradėjo įgyvendinti naujuosius UEFA „Outraged“ edukacinius mokymus.

Pirmiausia šiuose mokymuose sudalyvauti kviestos LFF organizuojamame futbolo ugdymo organizacijų sertifikavimo procese keturių žvaigždučių įvertinimą gavusios organizacijos – pirmiausia yra dirbama su FA „Šiauliai“, Kauno „Be1“ bei „Žalgiriečio“ akademija.

Yra numatomi vizitai į akademijas, stebėjimas bei jų progreso sekimas.

Pirmą kartą dokumentinis filmas OUTRAGED parodytas dar 2020 m. gruodį. Jame atsispindi kai kurių garsiausių futbolo asmenybių patirtis ir dalijamasi jų mintimis apie tai, kaip geriausiai padėti išgyvendinti diskriminacijos problemas šiame sporte.

Dokumentinis filmas greitai sulaukė susidomėjimo – apskaičiuota, kad per pirmuosius metus jį parodžius 112 transliuotojų, jis pasiekė daugiau nei 10 mln. žmonių auditoriją. Be to, šis dokumentinis filmas pelnė 20 tarptautinių apdovanojimų.

Siekiant didinti informuotumą ir visą futbolo aplinką bei visuomenę įtraukti į kovą su diskriminacija, dabar šis dokumentinis filmas naudojamas kaip pagrindinė UEFA edukacinė priemonė kovos su diskriminacija, lygybės ir įtraukties klausimais. Dokumentiniame filme atskleidus pagrindines futbole kylančias problemas, UEFA investavo į papildomo turinio kūrimą ir sukūrė keletą trumpesnių vaizdo filmų, taip pat edukacinėms iniciatyvoms skirtas priemones ir medžiagą.

Reportažas iš mokymų Vilniuje.

„Žalgiriečio“ akademijos techninis direktorius Justinas Baužys akcentavo tokio pobūdžio edukacijos svarbą.

„Tų problemų negalima nustumti į šalį ir įsivaizduoti, kad jų nėra. Stengiamės toms problemoms užbėgti už akių, kad jos neisišaknytų, nesibaigtų išėjimu iš akademijos ar komandos subyrėjimu.

To priežastys dažniausiai yra mūsų gyvenimas, aplinka, kurioje gyvename ir viskas ateina iš ten. Tas mažiausias ratas tai yra šeima, tada yra komanda, santykis tarp trenerių ir žaidėjų ir tada turime aplinką aplink futbolą – rungtynės, garsūs žaidėjai, ką jie pasakė ar padarė, tada turime didelę erdvę, kaip sirgaliai, kiekvieną epizodą mato mūsų vaikai, mūsų auklėtiniai ir kaip jie tai priima.

Jei vaikai savo pavyzdžiu laiko kažkokį garsų žaidėją ir tas žaidėjas pasielgia netinkamai – didelė tikimybė, kad tas vaikas pasielgs taip pat. Gyvename labai atvirame pasaulyje ir tos informacijos atplaukia labai daug ir arba elgiesi kaip jie, arba pasakai sau, kad supranti, kad tai yra patyčios, rasizmas ir pasakai, kad tai yra ne man“, – sakė J. Baužys.

Su juo sutiko ir akademijos treneris Tomas Statkevičius.

„Labai naudingi mokymai apie opias problemas pasauliniame ir Lietuvos futbole, liečia rasizmą, homofobiją ir kitas problemas. Turime jaunimą apšviesti, kaip reikia elgtis socialinėse medijose, kaip laikytis atsargumo priemonių.

Kartais jauti nuotaikas, matai, kas vyksta žaidėjo aplinkoje, kaip jis bendrauja su komandos draugais, ar nesiburia grupelės, nusiteikusios prieš vieną komandos narį“, – dėstė jis.

Vaikams bei treneriams šią programą pristatęs lektorius Andrius Guginis akcentavo tai, kad ši programa kitose šalyse jau buvo itin sėkminga ir turi potencialo sėkmės susilaukti ir Lietuvoje.

„Tai yra mokymai apie minkštąsias kompetencijas, šiuo atveju – visa tai, kas yra prie aikštės. Tai yra tolerancija, lygybė, komandinis darbas, grįžtamasis ryšys, taip pat yra ir jautresnių temų, kaip karo pabėgėlių integracija į futbolą ar homofobija, rasizmas ar seksizmas. Taip pat labai jautri ir aktuali tematika – internetinės patyčios.

Geri pavyzdžiai – ši programa Italijos „Serie A“ komandų akademijose buvo itin sėkminga, vienas kito toleravimas, kitų religijų ar požiūriu priėmimas paaugo matomai – sumažėjo patyčios, išankstinės nuostatos“, – mintimis dalinosi lektorius.

Ateityje šie mokymai toliau bus tęsiami ir su Lietuvos jaunimo rinktinėmis, bus edukuojami ir sertifikuotų akademijų atsakingi asmenys, tada šie galės patys pasinaudoti sukurtu taisyklių rinkiniu ir edukuoti savo personalą bei futbolininkus.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS