Kovo 1-ąją Vilniuje vyko Lietuvos futbolo federacijos (LFF) organizuotas seminaras, skirtas jaunųjų futbolininkų ugdymo veikla užsiimančių organizacijų vadovams bei treneriams. Jie turėjo galimybę susipažinti Danijoje dirbančių specialistų mintimis bei LFF strategija.
LFF stadione vykusiame seminare dalyvavo beveik šimtas futbolo specialistų. Į seminarą iš Danijos atvyko „HB Koge“ ekipos sporto direktorius Peras Rudas, kuris turi ilgą patirtį vadovaujant komandų sporto veiklai. Su juo atvyko neretai Lietuvoje paskaitas skaitantis treneris Aurelijus Skarbalius, kuris šiuo metu dirba „Brondby“ jaunimo akademijoje ir treniruoja U-19 komandą.
LFF strateginę jaunimo ugdymo programą pristatė LFF techninio skyriaus direktorius Raimondas Statkevičius. Savo mintimis pasidalijo ir naujasis Lietuvos U-21 rinktinės treneris Caritas Falchas, vyrų rinktinės analitikas Marius Babravičius, Nacionalinės futbolo akademijos direktorius Valdas Urbonas.
„HB Koge“ sporto direktorius P. Rudas, kuris anksčiau buvo ir jaunimo treneris, pasidalijo idėjomis, kaip reikėtų organizuoti klubo veiklą. Jis atvyko į „Koge“ komandą 2015 metais ir aštuonis mėnesius, kartu su 16 trenerių, sudarinėjo klubo strategiją. Dabar ji yra paremta komandos akademijos futbolininkų ugdymu, kurie turi ateityje sudaryti pagrindinės komandos branduolį.
Pasak P. Rudo, svarbiau yra investuoti ne į gerą žaidėją, o į gerą trenerį, kuris galėtų išugdyti kokybiškus futbolininkus. Taip ne tik sutaupomas klubo biudžetas perkant futbolininkus, bet ir ugdoma talentinga jaunoji karta. Danas išskyrė, kad svarbiausia klubui turėti gerą infrastruktūrą, rėmėjus ir bendrumą tarp visų į klubo reikalus įsitraukusių žmonių. Jis tikino, jog vertybės yra pagrindinis aspektas klube ir, nepaisant pergalės ar pralaimėjimo, treneris turi priminti savo žaidėjams apie jas. „HB Koge“ klubo atveju tai – komandinė dvasia, nugalėtojų mentalitetas, universalumas, įsitraukimas ir vienas kito palaikymas.
LFF techninis direktorius R. Statkevičius pristatė Lietuvos futbolo strategiją įgyvendinti elitinio futbolininko koncepciją, išryškino sertifikavimo sistemos poreikį ir planus plėsti futbolo taškus Lietuvoje. Treneriams jis pristatė ir „LFF Academy Online“ metodinę rengimo programą, su kurios pagalba specialistams bus lengviau dirbti su vaikais treniruotėse. Programoje yra nemažai interaktyvios vaizdo medžiagos, kuri apima paprastus treniruočių pratimus, taktinius sumanymus ir individualaus žaidimo elementus.
Plačiau apie LFF Elito futbolininkų rengimo strategiją papasakojo V. Urbonas. Jis išskyrė svarbiausius aspektus, kuriais galima pasiekti geresnį rezultatą treniravime ir rezultato gavime. Buvęs „Trakų“ ir „Ekrano“ treneris paragino vadovus ir trenerius užsibrėžti ilgalaikes strategijas ir išplėsti savo pažinimo horizontą.
M.Babravičius papasakojo apie Europos klubų filosofijos ir jaunimo parengimo strategijos pagrindinei klubo komandai pavyzdžius. Analitikas dėstė, kaip tai būtų galima pritaikyti ir Lietuvoje ir pateikė aktualiausias būdus, kaip rengti jaunuosius futbolininkus.
Savo ruožtu A. Skarbalius pasakojo apie treniravimo praktiką Danijoje ir kaip ji pasiteisino. Pasak jo, žaidėjams „Brondby“ individualiai skiriamas didelis dėmesys. Klube su žaidėjais susitinkama individualiai ir išdėstomos jų pagrindinės klaidos, taip pat prašoma jų kritiškai įvertinti save ir savo žaidimą. Naujausios technologijos leidžia viską pamatyti per vaizdo įrašų prizmę iš treniruočių bei rungtynių, taip išryškinami jaunųjų futbolininkų žaidimo aspektai.
Žaidėjai įtraukiami į visą veiklą ir norima, kad jie jaustų ir turėtų atsakomybę. Todėl, pavyzdžiui, kartais ruošiantis rungtynėms ir jų rungtynių dieną, futbolininkams perleidžiama visa atsakomybė pradedant nuo autobuso paruošimo, sportinių aprangų išnešiojimų, iki taktinių schemų aikštėje bei komunikacijos. Treneris tikina, kad po tokių išbandymų žaidėjai pradėjo reikalauti daugiau vieni iš kitų, todėl jaučiamas stiprus bendrumas sudėtyje.
„Brondby“ akademijoje prioritetas teikiamas aukšto spaudimo futbolui ir agresyvumui. A. Skarbaliaus teigimu, pagrindinės klubo vertybės bei filosofija diegiama žaidėjams labai anksti. Specialistas taip pat papasakojo apie treniruočių metodus ir efektyviausias taktines schemas.
Lietuvos U-21 rinktinės treneris C. Falchas pirmą kartą galėjo platesnei auditorijai pristatyti savo filosofiją ir teigė, kad jo prioritetas yra žaisti atakuojantį futbolą. Strategas iš Danijos tikino, kad jo komanda sieks atrasti balansą tarp prisitaikymo prie varžovų ir savo filosofijos nepamiršimo. C. Falchas pristatė tiek žaidimo gynybinius, tiek puolimo planus. Kaip vieną svarbiausių dalykų jis pažymėjo žaidimą vienas prieš vieną ir techninius įgūdžius, kurie, jo manymu turėtų būti ugdomi jau nuo ankstyvos vaikystės.
Seminaro dalyviai gavo UEFA Coaching Convention direktyvas atitinkančius sertifikatus tolimesniam kvalifikacijos kėlimui ir turimos trenerio licencijos pratęsimui.