Praėjusią savaitę Šiaulių futbolo legenda Romualdas Urnikas atšventė 90 metų jubiliejų. „Savo vaikams ir sakau, kad aukštai užkėliau kartelę. Ir su žmona jau 68 metai kartu gyvenam, tai ir šita kartelė aukštai pakelta“, – šypsosi guvus jubiliatas.
Ramų gyvenimą „sudrumstė“ jubiliejus
Beveik visas R. Urniko gyvenimas susijęs su sportu. Ir šiandien be judėjimo, sporto žinių ir varžybų stebėjimo Romualdas neįsivaizduoja gyvenimo.
„Kai tau tiek metų, supranti, kad gyvenimas vieną dieną baigsis, bet dar labai norėčiau sulaukti Tokijo olimpiados“, – šypteli pašnekovas.
Kiekviena R. Urniko diena prasideda mankšta pusę šešių ryto, tuomet – pasivažinėjimas dviračiu dar tuščiu Vilniaus gatvės bulvaru. Vėliau – pusryčiai su žmona Regina, išvyka į turgų ar parduotuvę. Po pietų abu skaito naujienas, žiūri televiziją, nepraleidžia įdomesnių varžybų. Romualdui patinka stebėti daugelio sporto šakų pasirodymus, ne vien futbolą.
Dabar ir visą kulinariją iš žmonos perėmė, gamina pusryčius ir pietus. Ne šiaip kokius lengvus užkandžius, bet ir balandėlius, ir guliašą, ir firminius koldūnus, kurių receptas – iš gimtųjų namų, o visa paslaptis – riebesnis faršas.
„Taip ramiai gyvenau, o dabar visi prisiminė, susitikti nori, visur kviečia“, – šypsosi Romualdas. Jam smagiausia būti namuose, tarp savų.
Gimtadienį visada švenčia būtent tą dieną, kada yra gimęs. Ir šį kartą artimiesiems teko suvažiuoti būtent trečiadienį, nors neabejoja, kad ir savaitgalį svečių bus pilni namai – atvažiuos anūkai su šeimomis.
Ant Urnikų svetainės sienos – visa nuotraukų galerija. Centre – dar visai jaunučiai Romualdas ir Regina. Kitose nuotraukose trys sūnūs su antromis pusėmis, šeši anūkai, septyni proanūkiai. Tiesa, paties mažiausiojo, neseniai gimusio proanūkėlio nuotraukos dar nėra ant sienos.
„Štai kiek iš tų dviejų išėjo“, – su meile žvelgdamas į nuotraukas sako R. Urnikas.
Meilę boksui nugalėjo kita meilė
R. Urnikas gimė ir augo Šiauliuose. Rodo nuotrauką, kur prie medinio namo Vytauto gatvėje stovi jo tėvai, ketveriais metais vyresnė sesuo, močiutė ir jis sėdi ant tvoros. Penkis skyrius baigė medinėje mokykloje, stovėjusioje Vytauto ir Rūdės gatvių kampe. Išsilaikė egzaminus ir įstojo į Šiaulių berniukų gimnaziją, tik pasimokyti ten nebesuspėjo – prasidėjo karas, apvertęs visą šeimos gyvenimą.
Nuo karo neramumų šeimai teko bėgti iš miesto, glaustis pas gimines kaime, vėliau, užėjus rusams, Romualdo tėtį, dirbusį banke, areštavo. Kalėjime pralaikė pustrečių metų. Lyg nebūtų gana visų negandų, baigiantis karui sudegė Urnikų namai, teko glaustis kambarėlyje dabartinėje P. Višinskio gatvėje. Dėl teistumo tėvas negalėjo susirasti darbo ir vyresnioji Romualdo sesuo tėvus ir jauniausiąjį brolį išsivežė į Kauną, kur jau buvo anksčiau įsikūrusi. Vienintelis dar dvidešimties neturintis Romualdas liko Šiauliuose, nenorėjo palikti gimtojo miesto.
R. Urnikas sako, kad nors mokslus teko atidėti, bet galva buvo pramušta sportu. Žaidė krepšinį, futbolą. Būdamas septyniolikos palydėjo draugą į bokso treniruotę pas trenerį Vaclovą Peleckį.
„Atsisėdau ant palangės ir laukiu, kol baigsis treniruotė, o Peleckis ir sako: „Kas nesitreniruoja, išeikit iš salės“. Galvoju, kur aš eisiu? Nusispyriau batus ir likau. Po treniruotės priėjo Peleckis ir pasakė, kad galiu ateiti ir į kitą treniruotę. Ir draugas paragino: „Jeigu kviečia, tai ir eik“, – prisimena Romualdas.
Nepraėjus nei porai savaičių R. Urniką treneris išvežė į varžybas Klaipėdoje. Žinoma, sėkmė jose naujokui boksininkui nesišypsojo, grįžo gerokai aptalžytas. Beje, pasakyti tėvams, kad vyksta į bokso čempionatą, Romualdas neišdrįso, pasakė, kad važiuoja į krepšinio rungtynes. Tiesa išlindo per neapdairiai ant stalo paliktą laikraštį, kuriame buvo rašoma apie čempionatą.
„Tik girdžiu, kaip tėtis mamai šaukia: „Stase, Stase, žiūrėk, mūsų Romka – chuliganas“, – prisiminęs juokiasi R. Urnikas.
Tėvai labai nepritarė naujam sūnaus pomėgiui ir Romualdas pažadėjo, kad jeigu nelaimės 1947 metais Vilniuje rengtų respublikos jaunių pirmenybių, boksą mes. Tačiau varžybas laimėjo, o boksininko karjerą užbaigė susipažinęs su būsimąja žmona Regina, kuri pasakė, kad su boksininku nedraugaus. Tuo metu Romualdas kaip tik ruošėsi Tarybų sąjungos čempionatui.
Po trejų metų draugystės Romualdas su Regina susituokė 1952 metais. Be jokios šventės, beveik paslapčiomis dviese metrikacijos skyriuje, visus formalumus sutvarkė kaimynė – metrikacijos skyriaus vedėja. Taip nutiko todėl, kad Regina su šeima buvo atsidūrusi tremiamųjų sąraše, jau ir vagone sėdėjo, bet įtakingų pažįstamų dėka pavyko išvengti, tik Reginai patarė pasikeisti pavardę.
Po dvejų metų Urnikams gimė sūnus Raimundas, dar po dvejų – Vygimantas, o dar po dvejų – Robertas.
Visas brandus gyvenimas – su futbolu
Dar būdamas boksininku R. Urnikas įsidarbino „Elnio“ fabrike, kuris be kitų sporto šakų kuravo ir boksą. Kai nusprendė atsisakyti bokso, pradėjo žaisti futbolą, atstovavo sporto draugijos „Spartakas“ futbolo komandai, o 1953-iaisiais sulaukė „Elnio“ futbolo komandos trenerio Voldemaro Jaškevičiaus kvietimo ir debiutavo pagrindinėje komandoje.
Prisimindamas sėkmingą futbolininko, vėliau ir trenerio karjerą, Romualdas negaili gerų žodžių savo kantriai ir supratingai žmonai, ant kurios pečių gulė visi namų rūpesčiai ir mažų sūnų priežiūra.
„Mažai būdavau su šeima. Stovyklos, išvykos, varžybos. Grįžtu, pasiuntu su bernais ir vėl išvažiuoju. Viskas jai vienai tekdavo“, – sako R. Urnikas.
Puolėjo pozicijoje žaidęs R. Urnikas su „Elnio“ komada dukart (1953 ir 1957 metais) tapo Lietuvos futbolo čempionu, 1957 metais iškovojo „Tiesos“ taurę.
„Buvo didelis banketas, tarp svečių buvo ir Šiaulių statybos tresto vadovas A. Dulmanas. Po kelių dienų pasikvietė jis mane ir sako: „Reikia padaryti tokią komandą, kuri aploštų „Elnią“, – pasakoja R. Urnikas.
Ne tik pakvietė pereiti į „Statybininką“, bet ir butą pažadėjo, kurio žaisdamas „Elnyje“ R. Urnikas vis negalėjo sulaukti. Tai ir nulėmė apsisprendimą. Kurį laiką Romualdas ir pats žaidė futbolą, ir dirbo komandos treneriu.
R. Urnikas pasakoja, kad savo buriamoje „Statybininko“ komandoje siekė drausmės ir gerų sąlygų futbolininkams (maitinimas, komfortiškas apgyvendinimas išvykų metu, poilsis), taip pat stengėsi išgyvendinti bjaurią išgertuvių tradiciją, kuri, pasak Romualdo, tuo metu buvo „aukštame lygyje“. Įvedus „sausą įstatymą“, futbolininkų žmonos net stebėdavosi, kad vyrai po rungtynių grįžta blaivūs.
„Statybinko“ ekipa, pasak R. Urniko, buvo pirmoji šalyje, perėjusi prie pusiau profesionalių treniruočių – žaidėjai būdavo įdarbinami įmonėje, gaudavo atlyginimus, tačiau visą dėmesį skirdavo sportui: treniruotėms du kartus per dieną ir stovykloms.
Statybos trestas galėdavo pasiūlyti butus, todėl nesunkiai pavykdavo prisivilioti gerų futbolininkų iš kitų miestų. R. Urnikas sako, kad rūpėjo ne tik prisikviesti gerų žaidėjų, bet ir savų užsiauginti, todėl iš Kūno kultūros instituto kvietėsi jaunus futbolo trenerius.
„Urbonavičius, Juras, Ilgauskas, Paukštys, – trenerių pavardes vardija R. Urnikas. – Vienas treneris man net aštuonis žaidėjus užaugino. Dabar savų neužsiauginam, o jeigu ir užsiauginam, neturime pinigų jiems išlaikyti.“
Su „Statybininko“ komanda R. Urnikas kaip treneris 1969 ir 1977 metais laimėjo Lietuvos čempionatą, 1974 metais – Lietuvos taurę.
„Mes, Šiauliai, Lietuvoje diktavome futbolo madas“, – sako R. Urnikas.
Kai devyniasdešimtųjų viduryje Statybos trestas miesto parke pasistatė savo sporto kompleksą, trenerio karjerą „Statybininke“ 1986 metais baigęs R. Urnikas tapo šio komplekso vadovu. Romualdui vis dar skauda širdį dėl nugriautos sporto salės, kurios vietoje turėjo iškilti kazino, o dabar stūkso nebaigtos statybos griuvėsiai.
Romualdas sako vis praeinantis pro centrinį futbolo stadioną, ir kaskart suvirpa širdis – tiek metų čia praleista. Prisimena tuos laikus, kai čia susirinkdavo minios žiūrovų – juk kitų pramogų nelabai ir būdavo, dar nebuvo visų dėmesio užkariavusi televizija.
R. Urnikas sako, kad iš senosios „Elnio“ komados jis vienintelis likęs gyvas. „Dabar „Elnio“ taurės turnyrus organizuoja, tai mane į juos kaip kokią antikvarinę būtybę kviečia“, – juokiasi Romualdas.
„Statybininko“ žaidėjų daugiau likę, kartais dar susitinka, ir jubiliejus buvo proga pasimatyti.