Neįgaliesiems

Spalvinis aklumas futbole: problemos ir sprendimai

Apie 320 milijonų asmenų pasaulyje turi spalvinį aklumą (daltonizmą) ar kitą įgimtą regėjimo trūkumą. Siekdamos atkreipti futbolo bendruomenės dėmesį, Anglijos futbolo asociacija kartu su UEFA buvo parengusi studiją, kurioje išsamiau pristatė šios problemos raišką futbole ir siūlomus sprendimus.

Studijos autoriai siekia pagerinti futbole dirbančių asmenų suvokimą apie spalvinį aklumą, pristatyti šį trūkumą turinčių žmonių patirtis stebint ar žaidžiant futbolą, pasiūlyti teigiamus pavyzdžius, kaip užtikrinti spalvinį aklumą turinčių asmenų visavertį dalyvavimą ir mėgavimąsi futbolu. Visą dokumentą galite perskaityti nuorodoje.

Apžvelgdami šį tyrimą, atkreipiame Lietuvos futbolo organizacijų dėmesį, jog Jūsų sąmoningumas padės sudaryti sąlygas visiems žaidėjams mėgautis futbolu.

Kas yra spalvinis aklumas?

Spalvinis aklumas, dar vadinamas daltonizmu, yra įgimta negalia regėti normaliai spalvas. Žmonės regi spalvas per akies tinklainės fotorecepcines ląsteles, vadinamomis kūgeliais. Mes turime tris kūgelių tipus, kurie yra  jautrūs raudonai, mėlynai ar žaliai šviesai ir jiems kartu veikiant mes skiriame daiktų spalvą bei detales. Visgi, jeigu vienas iš kūgelių tipų nefunkcionuoja, tai nulemia spalvinį aklumą ir dėl to žmonės regi keletą spalvų kaip vieną.

Apytiksliai, vienas iš 12 vyrų ir viena iš 200 moterų paveldi aklumą raudonai ar žaliai spalvai. Spalvinis aklumas yra dažnas pas vyrus, kadangi jis paveldimas per X chromosomą. Vyrai turi vieną X chromosomą, o moterys turi dvi.  Tik tuo atveju, jeigu moteris paveldėtų spalvinį aklumą per abiejas X chromosomas, ji turės įgimtą regėjimo trūkumą.

Pažymėtina, kad spalvų regėjimo trūkumą gali sukelti ligų (kaip diabeto, išsėtinės sklerozės) arba narkotinių ir vaistinių medžiagų šalutinis poveikis.

Kokie yra pagrindiniai spalvų regėjimo trūkumo tipai?

Raudona spalva: būklė, kai nėra jokių raudonai šviesai jautrių kūgelių, yra vadinama protanopija; būklė, kai yra raudonai šviesai jautrių kūgelių, bet jie normaliai nefunkcionuoja, vadinama protanomalija.

Žalia spalva: būklė, kai nėra jokių žaliai šviesai jautrių kūgelių, yra vadinama deuteranopija; būklė, kai yra žaliai šviesai jautrių kūgelių, bet jie normaliai nefunkcionuoja, vadinama deuteranomalija.

Mėlyna ar geltona spalva: būklė, kai nėra jokių mėlynai šviesai jautrių kūgelių, yra vadinama tritanopija; būklė, kai yra mėlynai šviesai jautrių kūgelių, bet jie normaliai nefunkcionuoja, vadinama tritanomalija.

Kurios futbolo sritys yra labiausiai susietos su spalviniu aklumu?

1) Rungtynių žaidėjų ar oficialių asmenų apranga, kurią sunku vieną nuo kitos atskirti arba ji susilieja su aikštės vejos spalva;

2) Inventorius: kamuoliai, treniruočių kūgiai, liemenės, aikštės linijos ir žymos;

3) Infrastruktūros netinkamas ar nepakankamas apšvietimas;

4) Netinkamai parinkta spalva varžybų programėlėms, ženklinimui stadione;

5) Netinkama transliuojamų rungtynių grafika arba filmavimo kampai.

Kokios aprangų spalvų kombinacijos sukelia sunkumų turintiems spalvinį aklumą?

-Rungtynių metu žaidžiantys raudona apranga prieš juodą aprangą;

-Raudona prieš žalią ar oranžinę;

-Šviesiai žalia prieš geltoną;

-Oranžinė prieš geltoną;

-Balta prieš pastelinio atspalvio;

– Mėlyna prieš violetinę ar tamsiai rožinę.

Daugiausiai sunkumų sukelia vienos spalvos aprangos komplektas, pvz. tik raudonos spalvos marškinėliai, šortai ir blauzdinės. Vientisos raudonos ir žalios spalvos aprangos „susilieja“ su aikštės veja.

Kokia yra geriausia aprangų spalvų kombinacija?

Siekiant užtikrinti rungtynių džiaugsmą spalvinį aklumą turintiems žiūrovams ir žaidėjams, rekomenduojame naudoti šias spalvines kombinacijas:

-Baltą ir juodą;

-Raudoną ir geltoną;

-Juodą ir geltoną

-Mėlyną ir šviesiai raudoną;

-Mėlyną ir geltoną.

Rekomenduojame dėl spalvinio kontrasto naudoti skirtingų spalvų marškinėlius, šortus ar blauzdines. Siekiama, jog rungtynių aprangos turi pasižymėti spalviniu kontrastu, jog būtų lengviau atskirti komandų žaidėjus, vartininkus ir teisėjus.

Koks tinkamiausias futbolo inventorius?

Liemenės: taikykite tokias pats spalvines taisykles kaip ir rungtynių  aprangoms, jog būtų galima atskirti komandas. Saugiausios kombinacijos yra mėlyna prieš geltoną ar baltą spalvas.

Kamuoliai: Jeigu turite galimybę, naudokite kuo baltesnio atspalvio kamuolį, jog jis būtų matomas, kuomet juda vejoje. Venkite vientisos oranžinės, žalios, raudonos ar rožinės spalvos kamuolių, nebent įsitikinote, jog visi žaidėjai juos lengvai matys aikštėje.

Kūgiai: natūralios ar dirbtinės vejos aikštėse venkite raudonos, žalios, oranžinės, rožinės, tamsiai pilkų kūgių, nes jie „susilies“ su paviršiumi. Geriausios spalvos kūgiai yra mėlyni, balti arba ryškiai geltoni.

Linijos ir žymos aikštėje: vienintelė patikima spalva yra balta, esant tinkamam apšvietimui galima naudoti geltoną ir mėlyną spalvas. Svarbiausia yra sudaryti kontrastą tarp vejos spalvos bei linijų ar žymų spalvų.

Ugdymas patalpoje („klasėje“): braižymas skirtingomis spalvomis ant baltos lentos gali sukelti sunkumų. Rekomenduojama naudoti mėlynos  ar juodos spalvos rašiklius ant baltų paviršių. Venkite naudoti raudonos spalvos rašiklius kartu su juodais, žaliais ar oranžinės. Jei turite poreikį naudoti skirtingas spalvas, stenginės jas atskirti kitais būdais, pavyzdžiui, nubrėžus figūras, taškuotas linijas, kryžmines linijas.

Kaip padėti spalvinį aklumą turintiems žaidėjams ir kitiems asmenims?

Visiems turi būti sudarytos galimybės treniruotis ir žaisti kartu su komanda. Visavertis įtraukimas yra prioritetas. Svarbu sudaryti empatišką aplinką, kurioje komandos žaidėjai ir štabas atvirai kalbėtų ir išklausytų apie potencialius sunkumus, kol jie netapo problema. Pasirūpinkite pagalbininkais, kurie padėtų perteikti informaciją spalvinį aklumą turintiems žaidėjams, kuomet dirbama su lenta.

Rekomenduojama visų jaunimo ir masinio futbolo klubų pasiteirauti savo žaidėjų, ar jie turi įgimtų regėjimo trūkumų arba buvo tirti dėl šių trūkumų. Patarkite visiems žaidėjams, kurie turi įgimtų regėjimo sutrikimų, išsitirti pas optometriką. Imkitės priemonių, sudarydami tinkamas spalvinį aklumą turintiems asmenims savo komandoje.

Netoleruokite jokių „juokų“ apie spalvinį aklumą turinčius asmenis, nes tai nėra „juokas“ žodžiais ar gestais reikšti savo pastabas apie kito asmens negalią. Išsakykite ir parodykite, kad vienodai vertinate spalvinį aklumą turinčius asmenimis ir turinčius normalų regėjimą.  Naudokitės visomis priemonėmis, siekdami atkreipti dėmesį į problemą ir išreikšdami paramą spalvinį aklumą turintiems asmenims: savo svetainėje, klubo būstinėje, rungtynių programėlėje ar kitose matomose vietose.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS